Razumna prilagoditev

V skladu s pravili EU mora delodajalec invalidnim delavcem zagotoviti razumno prilagoditev. Vse spremembe in z njimi povezani stroški morajo biti realistični in podjetju ne smejo nalagati nesorazmernega bremena.

Kaj se lahko šteje za sorazmerno, je odvisno od velikosti in prilagodljivosti podjetja, finančnih in drugih stroškov (npr. čas zaposlenih, vpliv na produktivnost ali s tem povezane motnje) ter morebitnega javnega financiranja ali druge pomoči v posamezni državi. Številne prilagoditve je mogoče izvesti brez stroškov.

Kaj je razumna prilagoditev?

Razumna prilagoditev je vsaka sprememba delovnega mesta ali delovnega okolja, ki je potrebna, da se lahko invalid prijavi na delovno mesto, opravlja delo in napreduje na delovnem mestu ali se udeleži usposabljanja.

Vsak invalidni delavec ima pravico do razumne prilagoditve. Ta pravica velja za vse z delom povezane dejavnosti, zajete v zakonodaji EU, od postopka prijave na delovno mesto do prenehanja pogodbe o zaposlitvi. Zajema tudi delovne pogoje in bonitete.

Praktični primer

Carlos, nadarjen razvijalec programske opreme, je bil diagnosticiran z boleznijo, zaradi katere ni več mogel delati enako kot poprej. Njegov nadrejeni je prilagodil njegove delovne naloge ter mu omogočil gibljiv delovni čas in delo od doma. Poleg tega mu je podjetje priskrbelo ergonomsko opremo in njegove zadolžitve prilagodilo njegovim prednostim. S temi razumnimi prilagoditvami je Carlos lahko še naprej uspešno delal in bil dragocen član ekipe.

Vrste razumnih prilagoditev

Podporne tehnologije lahko invalidnim delavcem omogočijo učinkovito in samostojno opravljanje nalog, saj lahko z njihovo pomočjo premagajo fizične, senzorne ali kognitivne omejitve.

Primeri:

  • Bralniki zaslona za zaposlene z okvaro vida.
  • Programska oprema za pretvorbo govora v besedilo za posameznike z gibalno oviranostjo, ki vpliva na njihove roke.
  • Slušni aparati ali podporni slušni pripomočki za zaposlene z okvaro sluha.
  • Ergonomske tipkovnice in računalniške miške za osebe s poškodbo zaradi ponavljajočih se gibov.

Praktični primer

Veliko nemško zdravstveno podjetje s 3 400 zaposlenimi in več povezanimi bolnišnicami je medicinski sestri z okvaro sluha zagotovilo razumne prilagoditve. Na oddelku so namestili ojačano opremo za signalizacijo, vključno z vizualnimi opozorili v prostoru za zdravstveno osebje in na hodnikih ter radijski signalizacijski sistem za infuzijske črpalke. Poleg tega so namestili nov brezžični telefon z možnostjo nastavitve glasnosti, vibriranjem, utripajočimi lučkami in tehnologijo Bluetooth za povezavo z njenim slušnim aparatom. Ti ukrepi so medicinski sestri omogočili, da je lahko kljub okvari sluha učinkovito opravljala svoje naloge na onkološkem oddelku pediatrične klinike.

Osebna asistenca lahko zaposlenim z invalidnostjo pomaga pri nalogah, ki bi jim povzročale težave, in jim tako omogoči učinkovito opravljanje dela.

Primeri:

  • Tolmač za znakovni jezik za gluhega zaposlenega na sestankih.
  • Mentor, ki posameznikom s kognitivnimi ovirami na delovnem mestu pomaga pri usposabljanju in upravljanju nalog.

Praktični primer

Na Portugalskem je multinacionalna energetska družba zaposlila avtističnega računalniškega inženirja, pri čemer je izvedla premišljene prilagoditve. Med postopkom uvajanja so izbrali primerno delovno področje in ekipo ter organizirali sestanke za ozaveščanje z vodstvenimi delavci in sodelavci. Poleg tega so zaposlenemu priskrbeli slušalke za odpravljanje hrupa, da bi kar najbolj zmanjšali nenadne ali glasne zvoke, ki bi zanj lahko bili moteči. Ta pristop, ki je upošteval njegove edinstvene izzive in prednosti, mu je omogočil, da je lahko prispeval k delu ekipe. Podjetje je pridobilo usposobljenega delavca, dokazalo svojo družbeno odgovornost in spodbudilo bolj vključujoče delovno okolje z minimalnimi stroški prilagoditve.

S prilagoditvijo delovnega prostora se lahko odpravijo ovire in ustvari vključujoče okolje, ki ustreza potrebam zaposlenih z invalidnostjo.

Primeri:

  • Znižanje pisalnih miz ali po višini nastavljive pisalne mize za zaposlene na invalidskem vozičku.
  • Razširitev vratnih odprtin, da se omogoči uporaba pripomočkov za gibanje.
  • Vgradnja klančin ali dvigal za zaposlene, ki ne morejo uporabljati stopnic.
  • Zagotavljanje dostopnosti skupnih prostorov, kot so kuhinje in sanitarije.

Praktični primer

V Belgiji je sodišče sodniku, ki je po smučarski nesreči postal tetraplegik, na domu uredilo prilagojeno delovno okolje. Tako mu je omogočilo, da je več dni na teden delal od doma. Druge prilagoditve so vključevale gibljiv delovni čas in finančno podporo za spremembe delovnega okolja. Ti ukrepi so sodniku omogočili, da je lahko ponovno začel opravljati svoje delo in učinkovito prispeval k delu sodišča, pri čemer je ohranil enakopravnost s svojimi kolegi. Ta pristop v belgijskem javnem sektorju, ki je izkušenemu sodniku omogočil, da je obdržal zaposlitev, priča o zavezanosti vključevanju in raznolikosti ter je zgled za razumne prilagoditve v javnem sektorju z zmernimi stroški prilagoditve.

Gibljiv delovni čas lahko zaposlenim omogoči, da poskrbijo za svoje zdravje ali delo prilagodijo načrtu zdravljenja ali svoji ravni energije ter tako ohranijo svojo produktivnost in zadovoljstvo na delovnem mestu.

Primeri:

  • Omogočanje gibljivega časa začetka in konca dela zaposlenim, ki morajo zaradi svojega zdravstvenega stanja hoditi na zdravniške preglede ali jim niha raven energije.
  • Možnost zgoščenega delovnega tedna (npr. štirje deseturni delavniki), da se zmanjša število dni prevoza na delo.
  • Možnost dela s krajšim delovnim časom ali delitev delovnega mesta za zaposlene, ki niso zmožni opravljati dela s polnim delovnim časom.

Praktični primer

Na Hrvaškem je veliko telekomunikacijsko podjetje uvedlo prilagoditve za zaposleno, ki skrbi za otroka z več vrstami invalidnosti. Omogočili so ji gibljiv delovni čas ter spodbujali podporno delovno okolje in kolegialnost sodelavcev, da bi lahko lažje usklajevala poklicne in zasebne obveznosti. Tako je lahko še naprej odlično opravljala svoje delo in hkrati skrbela za svojega otroka. Podjetje je tako ohranilo visoko usposobljeno informatičarko z 20 leti izkušenj ter pri tem okrepilo svoj ugled vključujočega delodajalca in bilo razglašeno za enega od delodajalcev leta za invalide. Stroški so bili minimalni do zmerni in so vključevali predvsem prizadevanja vodstva za ohranitev prožnega in podpornega delovnega okolja.

S prilagoditvijo načina dodeljevanja ali izvajanja nalog, tako da se naloge zaposlenih uskladijo z njihovimi sposobnostmi, se lahko zaposlenim z invalidnostjo omogoči učinkovitejše opravljanje dela.

Primeri:

  • Reorganizacija delovnega mesta, tako da se manj pomembne naloge, ki jih zaposleni z invalidnostjo ne more opravljati, prerazporedijo na druge člane ekipe.
  • Omogočanje dela na daljavo zaposlenim, ki se zaradi senzorne občutljivosti težko vozijo na delo ali potrebujejo nadzorovano okolje.
  • Sprememba delovnih nalog, pri kateri se namesto omejitev upoštevajo prednosti in sposobnosti zaposlenega, kot je prerazporeditev slabovidnega zaposlenega na delovno mesto, ki vključuje predvsem slušne delovne naloge.

Praktični primer

V Litvi je hotel v Vilni izvedel strategijo prilagajanja delovnih mest, da bi ustrezala posameznikom z različnimi oblikami invalidnosti, ki bi lahko imeli težave pri opravljanju tradicionalnih delovnih nalog v hotelu. Ta pristop je vključeval prilagoditev delovnih nalog na podlagi individualnih ocen, pri čemer so bile upoštevane edinstvene spretnosti zaposlenih z invalidnostjo. S to strategijo sta se povečala njihova produktivnost in zadovoljstvo ter spodbudila raznolikost in vključevanje na delovnem mestu. Hotel je na podlagi edinstvenih kompetenc teh zaposlenih učinkovito zapolnil specializirana delovna mesta, okrepil raznolikost zaposlenih in poudaril svojo zavezanost družbeni odgovornosti. Začetni stroški individualnih ocen in prilagajanja delovnih mest so bili minimalni do zmerni ter so bili izravnani s koristmi učinkoviteje zapolnjenih delovnih mest.

Glej tudi:

Kako razumne prilagoditve prenesti v prakso – vodnik po obetavnih praksah

Za več informacij in dostop do nacionalnih portalov glej enako obravnavanje pri delu

V nadaljevanju je pregled informacij za posamezne države.

Zakonodaja EU

Potrebujete pomoč podporne službe?

Obrnite se na specializirane službe za pomoč

Ali se vaše vprašanje nanaša na poslovanje čez mejo, na primer izvoz ali širitev v drugo državo EU? V tem primeru vam mreža Enterprise Europe Network svetuje brezplačno.

Za iskanje ustrezne pomoči lahko uporabite tudi iskalnik služb za pomoč.

Nazadnje pregledano: 24/09/2024
Daj to stran v skupno rabo
  翻译: