Patenti
Vaše pravice
Z registracijo patenta pridobite izključne pravice za vaš izum za omejeno obdobje, ki je običajno dvajset let. Drugi brez vašega dovoljenja ne morejo proizvajati, uporabljati, ponujati za prodajo, prodajati ali uvažati izdelka, zavarovanega s patentom, ali izvajati postopka, ki ga patent varuje. S sklenitvijo licenčnega sporazuma za uporabo patenta ali s prodajo patenta lahko drugi osebi omogočite, da uporablja vaš izum.
Opozorilo
Bodite pozorni na to, da vam samo imetništvo patenta za izum ne omogoča nujno njegove uporabe, saj lahko prejšnji patent ščiti širšo tehnologijo, ki jo vaš izum izboljšuje (na primer).Kaj patent varuje
Uporabite patent za varstvo svojih tehničnih izumov: izdelki ali postopki na katerem koli tehnološkem področju, ki so novi, na inventivni ravni in so industrijsko uporabljivi. Vendar v Evropi veljajo določene izjeme. Na primer ni mogoče patentirati računalniških programov, odkritij poslovnih metod, znanstvenih teorij, „metod za kirurško ali terapevtsko zdravljenje človeškega ali živalskega telesa“ ter rastlinskih in živalskih sort.
Če želite izvedeti, ali je izum, podoben vašemu, že patentiran, preglejte pogosta vprašanja na spletišču Evropskega patentnega urada in podatkovno zbirko Espacenet, ki je na voljo v razdelku Iskanje patenta na spletišču Evropskega patentnega urada.
Kako registrirati patent
Za pridobitev patenta mora vaš izum izpolnjevati določena merila, na primer, da je nov in na inventivni ravni. Postopek se začne z vložitvijo ene ali več patentnih prijav pri ustreznem/-ih patentnem/-ih uradu/-ih. Urad bo vašo prijavo pregledal in na podlagi pregleda odločil, ali bo podelil patent ali zavrnil prijavo.
- Če potrebujete varstvo samo v eni evropski državi, lahko patentno prijavo vložite na nacionalni ravni, tako da se obrnete na ustrezni nacionalni patentni urad.
Za varstvo v več evropskih državah imate dve glavni možnosti:
- Evropski patent: to je tradicionalna možnost. Evropsko patentno prijavo lahko vložite pri Evropskem patentnem uradu. Če se podeli evropski patent, ga morate „potrditi“ pri nacionalnem patentnem uradu v vsaki državi, v kateri zahtevate varstvo. Vsaka država ima lahko svoje zahteve, kot so prevodi ali pristojbine. Danes lahko evropski patent zajema do 44 držav.
- Patent z enotnim učinkom: Za vsak evropski patent, podeljen 1. junija 2023 ali pozneje, lahko izberete tudi novi enotni patentni sistem, tako da zahtevate, da se temu patentu pripiše „enotni učinek“. Danes vam to omogoča pokritost v 18 državah EU (v prihodnosti še več) brez kakršnih koli nacionalnih zahtev glede potrjevanja. Namesto ločenih pristojbin v vsaki državi boste Evropskemu patentnemu uradu plačali eno samo letno pristojbino za vzdrževanje varstva. Za države, ki ne sodelujejo v enotnem patentnem sistemu, morate še vedno opraviti tradicionalni postopek potrjevanja.
- Če želite pridobiti varstvo na mednarodni ravni, lahko vložite „mednarodno prijavo“ v skladu s Pogodbo o sodelovanju na področju patentov, da zaprosite za varstvo v največ 158 državah. Po 30-mesečni „mednarodni fazi“, v kateri boste prejeli povratne informacije o možnosti patentiranja vašega izuma, se lahko odločite, ali boste nadaljevali s postopkom in vložili prijavo za patent pri nacionalnih ali regionalnih patentnih uradih, ki najbolj ustrezajo vašim ciljem.
Glej tudi
V nadaljevanju je pregled informacij za posamezne države.