Kršitev pravic intelektualne lastnine
Če mislite, da se vaše pravice intelektualne lastnine kršijo, se lahko obrnete na različne pristojne organe.
Kot alternativo sodišču lahko uporabite alternativno reševanje sporov en (ADR). Ta možnost je lahko cenejša in hitrejša od reševanja pravnega spora na sodišču.
Kršitve patentov
Če nekdo brez pooblastila uporabi vaš izdelek ali izum, zaščiten s patentom, lahko branite svoje pravice in ukrepate. Za kršitve nacionalnih patentov se lahko obrnete na pristojno nacionalno sodišče.
imitacija znamčenega blaga – ponarejeni izdelki
Če nekdo prodaja blago z vašo blagovno znamko brez pooblastila, pomeni, da ste žrtve ponarejanja.
Blokiranje sumljivih izdelkov
Če sumite, da nekatero blago krši vaše pravice intelektualne lastnine, lahko od pristojnih carinskih organov vaše države zahtevate, da to blago zadržijo. Navodila za postopek najdete na portalu TAXUD en .
Za zaščito svojih izdelkov pred ponarejanjem se priijavite v podatkovno zbirko organov pregona , ki jo je pripravil Urad Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO): to vam bo omogočilo, da stopite v neposreden stik s pristojnimi organi.
Če ste podjetje EU in želite sporočiti ponarejanje v državi zunaj EU, lahko uporabite sistem za hitro sporočanje ponaredkov (ACRIS).
Enake ali podobne blagovne znamke EU
Če nekdo registrira podobno ali enako blagovno znamko EU vaši , lahko od Evropskega urada za intelektualno lastnino (EUIPO) zahtevate preklic te registracije. Če registracija še vedno poteka, ji lahko nasprotujete.
Če želite izvedeti več o svojih pravicah in postopkih, preberite informacije o uveljavljanju svoje registrirane blagovne znamke na strani EUIPO .
kršitve poslovnih skrivnosti
V primeru kršitve poslovnih skrivnosti lahko sprožite sodni postopek pred sodiščem. Sodišče lahko v takem primeru kršilcu prepove uporabo ali nadaljnje razkrivanje poslovne skrivnosti in/ali odredi denarno nadomestilo.
spori glede domenskih imen
Če ugotovite, da je nekdo z namenom goljufije registriral domensko ime, katerega vam pripadajo pravice intelektualne lastnine, kot so:
- za eno ali več generičnih končnic (na primer: .eu ali.com.)
- blagovna znamka
- trgovsko ime
Če vam nato ta oseba želi prodati tako domeno, ste žrtev domenskega skvoterstva. V sporih glede domenskih imen se lahko obrnete na sodišče ali pa uporabite izvensodna pravna sredstva, vključno z alternativnimi postopki ICANN de en es fr it pt .
Praktični primer
Sofi je švedska podjetnica in trguje z azijskimi živili na Švedskem in Finskem. Da bi svoj izdelek lahko prodajala na spletu, je registrirala spletno stran orientexpress-asianfood.com. Nekaj mesecev po registraciji jo je kontaktiralo podjetje, da bi ji prodalo domensko ime orientexpress-asianfood.com. Če ga ne kupi, ga bo podjetje prodalo drugemu podjetju, s čimer tvega izgubo nekaterih strank. Sofi je menila, da gre za obliko izsiljevanja, zato se je odločila stopiti v stik s švedskimi organi.
Kršitev zaščitenih geografskih označb
Če je vaš proizvod, zaščiten z geografska označba, ponarejen ali predmet drugih kršitev geografske označbe, se obrnite na pristojni nacionalni organ en .