Пенсионери — права на пребиваване
Като гражданин на страна от ЕС можете да живеете в друга страна от ЕС, ако имате:
- пълна здравна осигуровка в приемащата страна на пребиваване,
- достатъчно средства, за да живеете там без да се нуждаете от подпомагане на доходите.
Средствата могат да бъдат от пенсия, ако сте пенсионер, или от друг източник на приходи.
Съобщаване за вашето присъствие и регистрация на вашето пребиваване
Като гражданин на ЕС през първите 3 месеца от вашия престой в новата страна не могат да изискват от вас да подадете заявление за документ за пребиваване, потвърждаващ правото ви да живеете там, въпреки че в някои страни може да се наложи да съобщите за присъствието си след като пристигнете.
След 3 месеца в новата страна може да е необходимо да се регистрирате пред съответните власти (често това е общината или местното полицейско управление) и да получите удостоверение за регистрация.
Ще ви е необходима валидна лична карта или паспорт, както и:
- Доказателство за наличието на пълна здравна осигуровка
- Доказателство, че можете да се издържате без подпомагане на доходите: средствата могат да бъдат от всякакви източници
Могат ли да поискат от вас да напуснете страната или да ви депортират?
Можете да живеете в друга страна от ЕС, докато отговаряте на условията за пребиваване там. Когато това вече не е така, националните власти могат да поискат от вас да напуснете страната.
В изключителни случаи приемащата държава може да ви депортира по съображения, свързани с обществения ред или обществената сигурност, но само ако може да докаже, че представлявате сериозна заплаха.
Решението за депортиране или искането за напускане трябва да ви бъде връчено в писмена форма. В него трябва да са посочени основанията за депортирането и да е указано как можете да го обжалвате и в какъв срок.
Постоянно местопребиваване
Ако сте живели законно, отговаряйки на условията за престой в друга страна от ЕС, непрекъснато в продължение на 5 години, автоматично придобивате право на постоянно пребиваване там. Това означава, че можете да останете в страната толкова, колкото желаете.
При определяне на непрекъснатостта на вашето пребиваване не се вземат предвид:
- временни отсъствия (по-малко от 6 месеца годишно),
- по-дълги отсъствия за задължителна военна служба,
- едно отсъствие от 12 последователни месеца по важни причини като бременност, раждане, сериозно заболяване, работа, професионално обучение или командироване в друга страна.
Можете да изгубите правото си на постоянно пребиваване, ако живеете извън страната за повече от 2 последователни години.