Lähetatud töötajad
Teie tööandja võib teid lühiajaliselt teise ELi riiki tööle lähetada. Sel perioodil olete lähetatud töötaja ning teie suhtes kehtivad samad põhilised tööga seotud eritingimused ja -õigused, nagu vastuvõtva riigi töötajate suhtes.
Lähetus võib kesta nii kaua, kui on konkreetse ülesande täitmiseks vaja. Kui teie lähetus on lõppenud, peaksite naasma oma töökohta selles ELi riigis, kust teid lähetati.
Töötingimused
Teie suhtes kohaldatakse vastuvõtva riigi töötingimusi, kui need on teie koduriigi jaoks soodsamad. Sellisel juhul on teie tööandja kohustatud järgima selle riigi töötajate kaitse ja töötingimuste põhieeskirju, mis on seotud järgmisega:
- tasu kõik kohustuslikud elemendid, nagu on määratletud siseriiklikus õiguses või üldiselt kohaldatavates kollektiivlepingutes;
- ületunnitöö hüvitamine;
- toetused või kuluhüvitised, mis on ette nähtud reisi-, söögi- ja majutuskulude katteks vastuvõtvas riigis lähetuse ajal (kui peate lähetuse jooksul reisima);
- maksimaalne tööaeg;
- minimaalne puhkeaeg;
- tasulise põhipuhkuse minimaalne pikkus;
- tervishoid, ohutus ja hügieen töökohal;
- mis tahes tingimused, mis on seotud ajutiste töötajate vahendamisega tegelevate ettevõtete kaudu töötajate töölevõtmisega;
- kaitsemeetmed rasedate, hiljuti sünnitanute ja noorte (alla 18aastased) puhul;
- meeste ja naiste võrdne kohtlemine ning muud diskrimineerimist ennetavad eeskirjad;
- majutus, kui seda pakub teie tööandja.
Teie õigused ja kohustused lähetatud töötajana
Teise ELi riiki lähetatud töötajana:
- ei vaja te tööluba ;
- te ei pea taotlema oma kutsekvalifikatsiooni tunnustamist, kuid teatavate kutsealade puhul peate esitama kirjaliku deklaratsiooni. Uurige lähemalt kutsekvalifikatsioonide tunnustamise kohta;
- ei pea te end registreerima sotsiaalkindlustusasutuste juures riigis, kuhu teid on lähetatud, sest jääte kindlustatuks riigis, kus te tavaliselt töötate. Seepärast ei kogu te lähetuse ajal riigis, kuhu teid on lähetatud, mingeid täiendavaid sotsiaalkindlustusõigusi, nagu pensioniõigused või õigus töötushüvitistele;
- peate registreerima oma elukoha ametiasutuste juures, kui teie lähetus kestab rohkem kui kolm kuud;
- ei akumuleeru teie õigus alalise elukoha saamisele vastuvõtvas riigis.
Pikaajaline lähetus
Kui teid on lähetatud kauemaks kui 12 kuuks (või 18 kuuks, kui teie tööandja esitab vastuvõtva riigi ametiasutustele põhjendatud teate), kohaldatakse kõiki vastuvõtva riigi asjakohaseid töötingimusi, välja arvatud neid, mis on seotud lepingute lõpetamise ja täiendava tööpensioniga.
Kui teid lähetatakse teise ELi riiki pikaks ajaks ja te soovite, et teie pere teiega sinna kaasa tuleks, siis on see neil võimalik ELi kodanike õiguste alusel, kuid mitte teie ülalpeetavatena.
Tulumaks
Kui töötate vastuvõtvas riigis vähem kui kuus kuud, siis ei pea te seal tulumaksu maksma. Siiski ei ole ELi tasandil kehtestatud seda, milline riik maksustab teie tulu lähetuses viibimise aja jooksul. See võib olla sätestatud riiklikes õigusaktides või ELi riikide vahelistes maksulepingutes.
Sotsiaalkindlustuskaitse välismaal
Selleks et oleksite lähetatud töötajana jätkuvalt hõlmatud koduriigi sotsiaalkindlustussüsteemiga, peab teie tööandja koduriigi sotsiaalkindlustusasutuselt taotlema porditava dokumendi A1 (vormi PD A1) ning teavitama vastuvõtva riigi ametiasutusi. Kui teie lähetus kestab kauem kui kaks aastat, võite kas:
- üle minna vastuvõtva riigi sotsiaalkindlustussüsteemi või
- paluda oma tööandjal taotleda teie sotsiaalkindlustusvormil olevat lähetuse kehtivuse pikendamist, et saaksite jätkuvalt oma koduriigis kindlustatud olla. Kehtivust pikendatakse, kui mõlema riigi ametiasutused jõuavad vastastikusele kokkuleppele ja see on teie huvides.
Lisateave teie sotsiaalkindlustuskaitse kohta, kui teid lähetatakse tööle teise ELi riiki.
Tööandja peab vastuvõtvale riigile teavet andma
Enamikel juhtudel peab tööandja saatma vastuvõtva riigi ametiasutustele teate (nn lähetusdeklaratsiooni) enne lähetuse algust (või hiljemalt siis, kui lähetus algab) järgmiste üksikasjadega:
- tööandja andmed;
- lähetatud töötajate arv;
- lähetuse töökoha aadress;
- lähetuse eeldatav kestus, sealhulgas algus- ja lõppkuupäev;
- lähetuse ajal osutatava teenuse liik;
- kontaktisik, kes suhtleb vastuvõtva riigi ametiasutustega.
Lisaks peaks teie tööandja teavitama vastuvõtva riigi pädevat asutust mis tahes muutustest, näiteks kui lähetust ei toimu või see katkeb. Lugege deklareerimiskohustuste kohta lisaks vastuvõtva riigi veebisaidil.
Teave, mida teie tööandja peab teile andma
Kui teie lähetus kestab järjestikku enam kui neli nädalat, peab teie tööandja enne lahkumist kirjalikult esitama järgmise teabe:
- riik või riigid, kus te töötama hakkate (vastuvõttev riik);
- välismaal töötamise eeldatav kestus;
- tasu maksmisel kasutatav vääring;
- tööülesandega seotud (rahalised või muud) hüvitised;
- teave repatrieerimise kohta: kas seda pakutakse ning kui jah, siis millistel tingimustel;
- tasu vastavalt vastuvõtva riigi kohaldatavale õigusele;
- lähetusega seotud eritoetused;
- reisi-, söögi- ja majutuskulude hüvitamise kord;
- link vastuvõtva riigi ametlikule veebisaidile lähetatud töötajate kohta.
Töötajate lähetamist käsitlevad riikide veebisaidid
Vaadake vastuvõtva riigi asjaomast veebisaiti, et tutvuda lähetatud töötajate suhtes kehtivate töötingimustega. Sealt leiate ka kohalike ametiasutuste kontaktandmed.
Töötajate lähetamist käsitlevad riikide veebisaidid
Riikide kontaktasutused
Igal riigil on pädev asutus, mis saab vastata küsimustele töötajate lähetamise kohta. Nende riiklike asutuste kontaktandmed leiate nupu „Küsige riiklikult ametiasutuselt“ all.
Lisateave
Lisateavet saate ELi lühijuhendist töötajate lähetamise kohta
Tutvuge ka ELi praktilise juhendiga lähetamise kohta.
Olete füüsilisest isikust ettevõtja ja kavatsete mõne kuu välismaal töötada. Lugege korduma kippuvaid küsimusi, et teada saada, millised formaalsused on vajalikud.