Patenty
Twoje prawa
Zarejestrowanie patentu skutkuje przyznaniem Ci wyłącznych praw do wynalazku na określony czas (zazwyczaj 20 lat). Inni nie mogą wytwarzać, wykorzystywać, oferować na sprzedaż, sprzedawać ani importować produktu chronionego patentem ani stosować chronionego nim procesu bez Twojej zgody. Możesz zezwolić komuś innemu na korzystanie z wynalazku poprzez umowę licencyjną dotyczącą patentu lub sprzedaż patentu.
Uwaga
Należy zauważyć, że posiadanie patentu na dany wynalazek nie oznacza automatycznie prawa do jego wykorzystania, ponieważ wcześniejszy patent może na przykład chronić szerzej pojętą technologię, której wynalazek stanowi ulepszenie.Co chroni patent
Patent umożliwia ochronę wynalazków technicznych – nowych produktów lub procesów w dowolnej dziedzinie technologii, które posiadają poziom wynalazczy i mają zastosowanie przemysłowe. W Europie obowiązuje jednak pewna liczba wyłączeń. Na przykład nie można opatentować programów komputerowych, odkryć metod biznesowych, teorii naukowych, odmian roślin i zwierząt ani sposobów leczenia ludzi lub zwierząt za pomocą metod chirurgicznych albo terapeutycznych.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy opatentowano już wynalazek podobny do Twojego wynalazku, zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi wyszukiwania patentów de en na stronie Europejskiego Urzędu Patentowego de en i zajrzyj do bazy danych Espacenet de en .
Jak zarejestrować patent
Aby uzyskać patent, wynalazek musi spełniać określone kryteria, np. być nowy i posiadać poziom wynalazczy. Proces rozpoczyna się od złożenia zgłoszenia patentowego w odpowiednim urzędzie patentowym. Urząd rozpatruje zgłoszenie i podejmuje decyzję o udzieleniu patentu lub odrzuceniu zgłoszenia.
- Jeśli potrzebujesz ochrony tylko w jednym kraju europejskim, możesz złożyć zgłoszenie patentowe na szczeblu krajowym, kontaktując się z właściwym krajowym urzędem patentowym de en fr .
Jeśli potrzebujesz ochrony w wielu krajach europejskich, masz dwie możliwości:
- Patent europejski – to najczęściej stosowane rozwiązanie. Zgłoszenia patentu europejskiego en można dokonać w Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO). de en fr Jeśli patent europejski zostanie udzielony, musisz „zatwierdzić” go w urzędzie patentowym de en fr w każdym kraju, w którym ma zapewniać ochronę. Każdy kraj może mieć własne wymogi, takie jak np. przedłożenie tłumaczenia lub wniesienie opłat. Obecnie patent europejski może obejmować nawet 44 kraje.
- Patent europejski o jednolitym skutku (tzw. jednolity patent) – w przypadku każdego patentu europejskiego udzielonego po 1 czerwca 2023 r. możesz również wybrać nowy jednolity system patentowy en i wystąpić o nadanie swojemu patentowi „jednolitego skutku”. Obecnie jednolity patent zapewnia ochronę w 18 krajach UE (w przyszłości liczba krajów ma wzrosnąć) i nie wymaga dalszego zatwierdzenia przez urzędy krajowe. Co roku musisz uiszczać na rzecz EPO opłatę za utrzymanie, natomiast nie ponosisz za to odrębnych opłat w poszczególnych krajach. W przypadku krajów nieuczestniczących w jednolitym systemie patentowym trzeba przejść przez tradycyjny proces zatwierdzania.
- Jeżeli chcesz zapewnić sobie ochronę na poziomie międzynarodowym, możesz złożyć „zgłoszenie międzynarodowe” w ramach Układu o współpracy patentowej (tzw. zgłoszenie PCT en ), aby ubiegać się o ochronę w maksymalnie 158 krajach. W ramach 30-miesięcznej „fazy międzynarodowej” otrzymasz informacje na temat zdolności patentowej swojego wynalazku. Następnie możesz zdecydować się na dalsze działania i ubiegać się o uznanie patentu w interesujących Cię krajowych lub regionalnych urzędach patentowych.
Zobacz również
Ochrona patentowa w UE en
Informacje dotyczące poszczególnych krajów