Zarejestrowane związki partnerskie

W niektórych krajach UE można sformalizować swój związek bez zawierania małżeństwa – jako związek partnerski.

W ten sposób dwoje ludzi żyjących ze sobą jako para może zarejestrować swój związek we właściwym urzędzie w kraju zamieszkania.

Różnice między krajami UE są pod tym względem duże i obejmują takie aspekty jak:

  • to, czy można zawrzeć związek partnerski
  • do czego uprawnia taki związek
  • czy konkretny kraj UE uznaje związki partnerskie zawarte za granicą.

Sprawdź, jakie przepisy mają zastosowanie w Twoim przypadku

Czy sprawa zarejestrowanego związku partnerskiego dotyczy dwóch lub większej liczby krajów UE – np. dlatego, że po zarejestrowaniu swojego związku przeprowadziłeś/-aś się ze swoim partnerem/-ką do innego kraju albo zawarłeś/-aś z nim/nią związek za granicą?

W przypadku osób pozostających w zarejestrowanych związkach partnerskich uprawnienia dotyczące ustroju majątkowego i prawo do alimentów nie są we wszystkich krajach UE takie same. Prawa wynikające z pozostawania w zarejestrowanym związku partnerskim w jednym kraju UE mogą się bardzo różnić od tych obowiązujących w innym.

Dowiedz się, którego kraju przepisy będą mieć zastosowanie do Twojego związku Otwórz link do strony zewnętrznej , gdyż będą one mieć istotny wpływ na prawa i obowiązki obojga zarejestrowanych partnerów.

Uznawanie związków partnerskich

W niektórych krajach UE zarejestrowane związki partnerskie traktuje się jako równoważne małżeństwu lub porównywalne z nim.

Wszystkie kraje UE zezwalające na małżeństwa osób tej samej płci zwykle uznają również zarejestrowane związki partnerskie zawarte przez osoby tej samej płci w innych krajach UE.

W krajach UE, które nie dopuszczają małżeństw między osobami tej samej płci, ale które wprowadziły jakąś postać formalnego związku partnerskiego, małżeństwo między osobami tej samej płci zawarte za granicą zapewnia zwykle takie same prawa jak zarejestrowany związek partnerski.

Jednak kilka krajów UE nie uznaje zarejestrowanych związków partnerskich. Są to:

  • Bułgaria
  • Litwa
  • Polska
  • Rumunia
  • Słowacja.

Przeprowadzka za granicę ze swoim partnerem

W krajach, w których związki partnerskie są traktowane jako równoważne małżeństwu lub porównywalne z nim, uprawniają one do takiego samego traktowania w przypadku imigracji: gdy zamieszkasz w jednym z tych krajów UE, Twój zarejestrowany partner może do Ciebie dołączyć.

Jeśli przeprowadzisz się do innego kraju UE, w ogóle nieuznającego zarejestrowanych związków partnerskich, Twój związek zostanie uznany za należycie poświadczony trwały związek. Nowy kraj UE będzie mieć obowiązek umożliwienia Twojemu partnerowi wjazdu i pobytu.

Więcej na temat prawa do pobytu za granicą

Prawdziwa historia

Prawo pobytu dzięki zarejestrowanemu związkowi partnerskiemu

Nina jest przedsiębiorcą z kraju A, który należy do UE. Nina sprawdzała możliwości rozwoju biznesu w należącym do UE kraju B i chciała, żeby jej zarejestrowany partner Hans, wówczas bezrobotny, dołączył tam do niej.

Chociaż kraj B, należący do UE, nie uznaje zarejestrowanych związków partnerskich, to że partnerstwo zostało zawarte w należącym do UE kraju A, posłużyło za dowód, że ta para tworzy trwały związek, i Hansowi pozwolono zamieszkać z Niną mimo tego, że nie miał własnych środków finansowych.

Najczęściej zadawane pytania

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 24/10/2024
Udostępnij tę stronę
  翻译: