Warunki zatrudnienia

W momencie zatrudnienia pracowników należy przedstawić im na piśmie umowę o pracę lub równoważne dokumenty pisemne potwierdzające warunki pracy. Warunki zatrudnienia należy przedstawić pracownikom pierwszego dnia pracy lub jeszcze przed jej rozpoczęciem. Terminy te mogą być jednak różne w zależności od rodzaju informacji.

Informacje, które musisz przekazać pracownikowi w okresie od pierwszego do siódmego dnia pracy:

  • strony umowy o pracę (pracodawca i pracownik)
  • miejsce pracy – jeżeli miejsce pracy nie jest stałe, należy zaznaczyć, że osoba zatrudniona będzie pracować w różnych miejscach, i wskazać siedzibę firmy
  • nazwa stanowiska, grupa zaszeregowania, kategoria wykonywanej pracy lub opis stanowiska / krótki opis zadań
  • data podjęcia pracy
  • przewidywany okres zatrudnienia (w przypadku umowy o pracę na czas określony)
  • początkowa wysokość wynagrodzenia podstawowego i wszelkie inne elementy wynagrodzenia oraz częstotliwość wypłat.

Jeżeli harmonogram czasu pracy jest regularny lub przewidywalny:

  • wymiar godzin pracy (w przeliczeniu na dzień lub na tydzień)
  • godziny nadliczbowe i wysokość rekompensaty za nie
  • ustalenia dotyczące systemu zmianowego.

Jeżeli harmonogram czasu pracy jest nieregularny lub nieprzewidywalny:

  • liczba zagwarantowanych odpłatnych godzin pracy i wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych
  • godziny i dni rozliczeniowe
  • powiadomienie przed rozpoczęciem przydzielonej pracy i termin jej anulowania.

Informacje, które musisz przekazać pracownikowi w ciągu miesiąca od pierwszego dnia pracy:

  • w przypadku pracowników tymczasowych – nazwa organizacji/podmiotu, dla której/którego będą oni pracować
  • ewentualne szkolenia przeznaczone dla pracownika
  • liczba dni płatnego urlopu wypoczynkowego lub, jeżeli nie może być ona określona na początku obowiązywania umowy, procedury ustalania takiego urlopu
  • postanowienia układów zbiorowych regulujących warunki pracy pracownika
  • nazwy instytucji zabezpieczenia społecznego, które zarządzają składkami na ubezpieczenia społeczne (jeżeli należy to do zadań pracodawcy).

W odniesieniu do wymiaru urlopu wypoczynkowego, okresów wypowiedzenia, czasu pracy i wynagrodzenia wystarczy wskazać pracownikowi odpowiednie krajowe/regionalne przepisy prawne i administracyjne.

Minimalne wymagania dotyczące warunków pracy

Jeżeli przewidziany jest okres próbny, nie może on trwać dłużej niż sześć miesięcy. W przypadku stosunku pracy zawieranego na czas określony okres próbny musi być współmierny do przewidywanego czasu trwania umowy i rodzaju pracy. W przypadku przedłużenia umowy na to samo stanowisko i dotyczącej takich samych funkcji i zadań, stosunek pracy nie może być uzależniony od nowego okresu próbnego. W wyjątkowych przypadkach kraje UE mogą określić dłuższe okresy próbne w swoich przepisach krajowych, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem zatrudnienia lub leży to w interesie pracownika.

Jako pracodawca nie możesz zabronić pracownikom podejmowania zatrudnienia u innych pracodawców, poza ustalonym czasem pracy, i nie możesz z tego powodu traktować swoich pracowników w mniej korzystny sposób. Kraje UE mogą ustanowić warunki dotyczące braku możliwości równoległego zatrudnienia, które wynikają z przyczyn obiektywnych, takich jak zdrowie i bezpieczeństwo, ochrona tajemnicy handlowej, rzetelność służby cywilnej lub unikanie konfliktów interesów.

Jeżeli oferujesz umowę z nieregularnym harmonogramem czasu pracy, musisz:

  • podać pracownikowi z góry określone godziny i dni rozliczeniowe
  • poinformować pracownika o przydziale pracy w rozsądnym wcześniejszym terminie, ustalonym zgodnie z prawem krajowym, krajowymi umowami zbiorowymi lub krajową praktyką.

Jeżeli jeden z tych warunków lub obydwa warunki nie są spełnione, pracownik ma prawo odmówić wykonania pracy bez niekorzystnych konsekwencji. Nawet jeżeli prawo krajowe zezwala na odwołanie przydziału pracy bez odszkodowania, pracownik jest uprawniony do odszkodowania, zgodnie z prawem krajowym, krajowymi umowami zbiorowymi lub krajową praktyką, jeżeli odwołasz wcześniej uzgodniony przydział pracy po zachowaniu określonego, rozsądnego terminu.

Jeżeli prawo Twojego kraju UE zezwala na stosowanie umów o pracę na żądanie lub podobnych umów o pracę, i chcesz zatrudnić swoich pracowników na podstawie tego rodzaju umów, warto wiedzieć, że prawo Twojego kraju UE musi przewidywać środki, które zapobiegają nadużywaniu takich umów. Na przykład prawo krajowe może ograniczać stosowanie i czas trwania umów na żądanie i podobnych umów lub domniemywać, że istnieje umowa o pracę z minimalną liczbą płatnych godzin, która będzie oparta na średniej liczbie godzin przepracowanych w danym okresie.

Po co najmniej sześciu miesiącach pracy i po pomyślnym zakończeniu ewentualnego okresu próbnego pracownik może wystąpić o formę zatrudnienia z bardziej przewidywalnymi lub bezpieczniejszymi warunkami pracy, jeżeli jest dostępna. W terminie jednego miesiąca od otrzymania wniosku musisz udzielić temu pracownikowi pisemnej odpowiedzi wraz z uzasadnieniem. Kraje UE mogą ograniczyć częstotliwość takich wniosków.

Jeżeli prowadzisz MŚP lub jesteś osobą fizyczną działającą jako pracodawca, w niektórych krajach UE możesz mieć do trzech miesięcy czasu na udzielenie odpowiedzi. Ponadto możesz udzielić ustnej odpowiedzi na kolejne podobne wnioski złożone przez tego samego pracownika, jeśli uzasadnienie odpowiedzi pozostaje bez zmian.

Jeżeli prawo unijne lub krajowe wymaga od Ciebie zapewnienia pracownikom szkolenia w zakresie wykonywanych przez nich zadań, musisz takie szkolenie zapewnić im bezpłatnie. Ponadto szkolenie musi liczyć się jako czas pracy i w miarę możliwości odbywać się w godzinach pracy.

W niektórych krajach UE układy zbiorowe zawierane zgodnie z prawem krajowym mogą ustanawiać inne środki niż te, o których mowa powyżej, przy jednoczesnym poszanowaniu ogólnej ochrony pracowników. W niektórych krajach UE w przypadku pracowników zatrudnionych na okres do 1 miesiąca albo pracujących mniej niż 8 godzin tygodniowo zastosowanie mają uproszczone zasady.

Obowiązek rejestracji i zgłoszenia

Jako pracodawca musisz zarejestrować się w instytucji zabezpieczenia społecznego w kraju, w którym pracują Twoi pracownicy, nawet jeśli Twoje przedsiębiorstwo nie ma tam siedziby. W ten sposób zaznaczysz swoją obecność w lokalnym systemie zabezpieczenia społecznego.

Musisz również zgłosić swoich pracowników do ubezpieczeń w instytucji zabezpieczenia społecznego kraju, w którym pracują. Gwarantuje to objęcie ich lokalnym systemem zabezpieczenia społecznego.

Informacje o poszczególnych krajach

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Twój doradca EURES

Doradcy EURES udzielają informacji na temat warunków pracy oraz oferują pomoc w zakresie procedur rekrutacyjnych w Twoim kraju lub regionie przygranicznym.

Mają Państwo pytania na temat prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej, na przykład na temat eksportu do innego kraju UE lub rozszerzenia poza swój kraj działalności gospodarczej? W takim przypadku Enterprise Europe Network może udzielić bezpłatnej porady.

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 19/08/2024
Udostępnij tę stronę
  翻译: