VAT w transakcjach międzynarodowych
Jeżeli Twoja firma ma siedzibę w UE, Twoje obowiązki w zakresie VAT są różne i zależą od tego, w jakim kraju dokonujesz zakupów lub do jakiego kraju sprzedajesz i czy prowadzisz handel towarami czy usługami.
Na przykład jeżeli sprzedajesz produkt firmie, która jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE prowadzącym działalność w innym kraju UE, nie pobierasz podatku VAT od takiej sprzedaży. Jeżeli ten sam produkt sprzedajesz konsumentowi końcowemu w UE, konieczne może okazać się pobranie VAT-u według stawki obowiązującej w kraju konsumenta.
Więcej informacji o zasadach mających zastosowanie w poszczególnych przypadkach można znaleźć w opcjach przedstawionych poniżej.
Chcę dowiedzieć się więcej o podatku VAT w transakcjach międzynarodowych
- w przypadku sprzedaży towarów innej firmie
- w przypadku sprzedaży towarów konsumentowi końcowemu
- w przypadku sprzedaży usług innej firmie
- w przypadku sprzedaży usług konsumentowi końcowemu
- w przypadku zakupu towarów
- w przypadku zakupu usług
- w przypadku sprzedaży towarów
- w przypadku sprzedaży usług
- w przypadku zakupu towarów
- w przypadku zakupu usług
Sprzedaż towarów firmie z siedzibą w innym kraju UE
Jeżeli sprzedajesz towary firmie i towary te są wysyłane do innego kraju UE, nie pobierasz podatku VAT, jeśli klient ma ważny numer VAT UE (NIP UE w Polsce, tak zwany NIP europejski).
- Sprawdź, czy Twój klient ma numer VAT UE en
Nadal możesz odliczyć VAT, który zapłaciłeś w ramach powiązanych transakcji, np. za towary lub usługi zakupione, aby umożliwić taką sprzedaż.
Jeżeli Twój klient nie ma ważnego numeru VAT UE, z reguły powinieneś pobrać VAT od sprzedaży wg stawki obowiązującej w swoim kraju.
Sprzedaż towarów konsumentowi końcowemu w innym kraju UE
W przypadku sprzedaży na odległość klientom w UE stosuje się próg VAT w wysokości 10 tys. euro. Poniżej tej kwoty usługi telekomunikacyjne, nadawcze i elektroniczne oraz sprzedaż towarów na odległość w UE mogą podlegać podatkowi VAT w kraju UE, w którym podatnik ma siedzibę.
Jeśli jesteś sprzedawcą internetowym, w tym jeśli prowadzisz sprzedaż na internetowych platformach handlowych, możesz zarejestrować się w jednym kraju UE do celów składania deklaracji VAT i zapłaty podatku VAT od wszystkich sprzedaży towarów na odległość i transgranicznego świadczenia usług na rzecz klientów w UE.
Sprzedaż usług firmie z siedzibą w innym kraju UE
Jeżeli sprzedajesz usługi firmie mającej siedzibę w innym kraju UE, z reguły nie musisz pobierać VAT-u od swoich klientów. Twoi klienci zapłacą VAT od zakupionych usług wg stawki obowiązującej w swoim kraju (za pomocą mechanizmu odwrotnego obciążenia).
Nadal możesz odliczyć VAT, który zapłaciłeś w ramach powiązanych transakcji, np. za towary lub usługi zakupione, aby umożliwić taką sprzedaż.
Sprzedaż usług konsumentowi końcowemu w innym kraju UE
Z reguły musisz pobierać od konsumentów VAT wg stawki obowiązującej w Twoim kraju. Nie dotyczy to usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, które zawsze są opodatkowane w kraju klienta (kraj, w którym osoba prywatna ma stałe miejsce zamieszkania lub zazwyczaj mieszka albo w którym osoba niebędąca podatnikiem ma siedzibę).
Zakup towarów w innym kraju UE
Jeżeli kupujesz i uzyskujesz w innym kraju UE towary do celów działalności swojej firmy, musisz zadeklarować i zapłacić VAT od transakcji tak, jakbyś to Ty sprzedał te towary, tj. wg stawki obowiązującej w Twoim kraju.
Z reguły możesz potem odliczyć tę kwotę przy sporządzaniu deklaracji VAT.
Zakup usług w innym kraju UE
Jeżeli kupujesz i uzyskujesz w innym kraju UE usługi do celów działalności swojej firmy, musisz zadeklarować i zapłacić VAT od transakcji tak, jakbyś to Ty sprzedał te usługi, tj. wg stawki obowiązującej w Twoim kraju (za pomocą mechanizmu odwrotnego obciążenia).
Z reguły możesz potem odliczyć tę kwotę przy sporządzaniu deklaracji VAT.
Uwaga
Pamiętaj, że istnieje wiele ważnych wyjątków de en fr od tych zasad.
Te przepisy dotyczące podatku VAT należy stosować w całej UE, jednak przepisy te nie obowiązują na terytoriach wymienionych poniżej, które należą do państw członkowskich lub są z nimi powiązane.
Obszary objęte specjalnymi zasadami
- Wyspy Alandzkie
- francuskie departamenty zamorskie fr
- terytorium Büsingen
- wyspa Helgoland
- Athos
- Campione d'Italia
- włoska część jeziora Lugano
- Livigno
- Wyspy Kanaryjskie
- Ceuta
- Melilla
Pamiętaj, że unijne przepisy dotyczące podatku VAT obowiązują na następujących obszarach poza UE:
- Monako
Sprzedaż towarów klientom poza UE
Jeżeli sprzedajesz towary klientom poza UE, nie naliczasz VAT-u. Nadal możesz jednak odliczyć VAT, który zapłaciłeś w ramach powiązanych transakcji, np. za towary lub usługi zakupione, aby umożliwić taką sprzedaż.
Sprzedaż usług klientom poza UE
Jeżeli świadczysz usługi klientom poza UE, z reguły nie naliczasz VAT-u. Jeżeli jednak klienci korzystają z tych usług w innym kraju UE, kraj ten może zdecydować o naliczeniu VAT-u.
Nadal możesz odliczyć VAT, który zapłaciłeś w ramach powiązanych transakcji, np. za towary lub usługi zakupione, aby umożliwić taką sprzedaż.
Zakup towarów spoza UE
Jeżeli kupujesz towary na potrzeby swojej firmy od dostawcy z siedzibą poza UE, musisz z zasady zapłacić VAT w miejscu importu. de en fr
Jeżeli prowadzisz opodatkowaną sprzedaż, z reguły możesz potem odliczyć tę kwotę przy sporządzaniu deklaracji VAT.
Zakup usług spoza UE
Jeżeli kupujesz usługi do celów działalności swojej firmy od usługodawcy z siedzibą poza UE, z reguły powinieneś zapłacić VAT wg stawki obowiązującej w Twoim kraju, tak jakbyś to Ty wykonał tę usługę (za pomocą tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia).
Z reguły możesz potem odliczyć tę kwotę przy sporządzaniu deklaracji VAT.