Prawo jazdy i ubezpieczenie
Jeśli wybierasz się w podróż za granicę samochodem, upewnij się, że Twoje prawo jazdy oraz ubezpieczenie pojazdu są ważne we wszystkich krajach, które będziesz odwiedzać.
Uznawanie i ważność prawa jazdy
Prawo jazdy wydane w UE
Jeśli Twoje prawo jazdy zostało wydane w jednym z krajów UE, możesz z niego korzystać w całej UE.
Przed wyjazdem za granicę upewnij się, że Twoje prawo jazdy jest ważne. Prawo jazdy, którego termin ważności upłynął podczas zagranicznej podróży, automatycznie traci ważność i najprawdopodobniej nie zostanie uznane w innych krajach.
Pamiętaj, że nie możesz prowadzić pojazdu w innym kraju, jeżeli posiadasz tylko tymczasowe prawo jazdy lub zaświadczenie.
Standardowy format
Od 2013 r. wszystkie prawa jazdy en wydawane w UE mają standardowy format, tj. postać plastikowej karty przypominającej kartę kredytową. Posiadają również lepsze zabezpieczenia.
Prawa jazdy wydane wcześniej w niestandardowym formacie są nadal ważne, jednak zostaną zastąpione nowym wzorem w momencie przedłużenia terminu ich ważności (lub najpóźniej do 2033 r.).
W całej Europie uznawane są następujące kategorie prawa jazdy: AM, A1, A2, A, B, BE, B1, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D oraz DE.
Uwaga
Osoby niepełnoletnie: należy pamiętać, że w poszczególnych krajach UE obowiązują różne ograniczenia wiekowe.
Prawdziwa historia
Sofia ma 14 lat i posiada włoskie prawo jazdy na motorower. Chciałaby jeździć na motorowerze w Belgii, ale w tym kraju wymagany minimalny wiek dla motorowerzystów to 16 lat.
Sofia będzie musiała poczekać do swoich 16. urodzin, aby móc używać legalnie motoroweru w Belgii. Wtedy jej włoskie prawo jazdy stanie się tam ważne i nie będzie musiała zdawać belgijskiego egzaminu.
Prawo jazdy wydane w UE w ramach wymiany prawa jazdy spoza UE
Jeśli Twoje prawo jazdy wydane w jednym z krajów spoza UE zostało wymienione na unijne prawo jazdy w kraju, w którym teraz mieszkasz, możesz go używać w całej UE.
Prawo jazdy spoza UE
Jeśli chcesz prowadzić pojazd w UE, a masz prawo jazdy wydane w kraju spoza UE, zwróć się do odpowiedniego urzędu w kraju, który odwiedzasz, lub do ambasady bądź konsulatu Twojego kraju.
Zgubione lub skradzione prawo jazdy
Jeśli podczas zagranicznej podróży zgubisz prawo jazdy lub zostanie Ci ono skradzione, powinieneś zgłosić to miejscowej policji oraz w konsulacie lub ambasadzie swojego kraju.
Twój konsulat skontaktuje się z urzędem krajowym, który wydał Ci prawo jazdy, aby sprawdzić, czy Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdu nie zostały ograniczone, zawieszone, unieważnione lub cofnięte.
Na podstawie informacji uzyskanych od konsulatu policja może wydać Ci tymczasowy dokument pozwalający na prowadzenie pojazdu w danym kraju przez krótki czas.
Wtórnik prawa jazdy możesz uzyskać wyłącznie w kraju, w którym masz miejsce zwykłego pobytu.
Tymczasowe prawa jazdy i zaświadczenia wydane w celu chwilowego zastąpienia zgubionego lub skradzionego prawa jazdy nie są automatycznie uznawane w innych krajach UE.
Prawdziwa historia
Henrik mieszka w Danii. W czasie wakacji zamierzał pojechać do Niemiec, Francji i Włoch. Niestety już na początku wycieczki zgubił w Niemczech portfel i prawo jazdy. Bez prawa jazdy grozi mu kara grzywny w razie kontroli drogowej.
Henrik skontaktował się z duńską ambasadą w Niemczech, która mu poradziła, aby zgłosił zgubę miejscowej policji. Ambasada wydała mu także zaświadczenie potwierdzające, że jest legalnym posiadaczem duńskiego prawa jazdy.
Następnie Henrik musiał skontaktować się z włoskimi i francuskimi władzami, aby dowiedzieć się, czy uznają tymczasowe zaświadczenie wydane przez duńskie władze.
Zgubiłeś prawo jazdy podczas wakacji za granicą? Więcej informacji o tym, co należy zrobić:
Wybierz kraj
Więcej informacji o prawie jazdy osób mieszkających za granicą
Ważność ubezpieczenia samochodu
Czy ubezpieczenie samochodu, które wykupiłeś w swoim kraju, jest ważne w całej UE , jeżeli spowodujesz obrażenia u innej osoby?
Więcej informacji na temat przepisów krajowych dotyczących ubezpieczenia samochodu podczas podróżowania za granicą
Wybierz kraj
Tablica rejestracyjna Twojego samochodu jest dowodem posiadania przez Ciebie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Oznacza to, że policja w innym kraju nie zatrzyma Cię rutynowo po to, aby sprawdzić, czy masz ubezpieczenie. Jeżeli podróżujesz z przyczepą, również ona musi być ubezpieczona. W niektórych krajach UE musisz mieć osobne ubezpieczenie dla przyczepy. Przed podróżą zasięgnij na ten temat informacji u swojego ubezpieczyciela.
Zawsze miej przy sobie dokumenty ubezpieczeniowe. Może Ci to pomóc w razie wypadku lub zatrzymania przez policję.
Prawdziwa historia
Ronaldo został zatrzymany we Francji za przekroczenie dozwolonej prędkości. Nie miał przy sobie polisy ubezpieczeniowej, więc na żądanie policjantów musiał zadzwonić do ubezpieczyciela w Portugalii, aby udowodnić, że jest ubezpieczony.
Wprawdzie prawo nie wymaga, by nosić przy sobie dokumenty ubezpieczeniowe, jest to jednak najlepszy sposób na udowodnienie, że ma się ubezpieczenie. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze w przypadku napotkania problemów za granicą.
Więcej informacji o ubezpieczeniu samochodowym w przypadku osób mieszkających za granicą