Studenci – prawo pobytu

Masz prawo mieszkać w kraju UE, w którym studiujesz, przez cały okres studiów, jeżeli:

  • jesteś studentem/studentką akredytowanej uczelni
  • masz wystarczające dochody, z dowolnego źródła, aby móc żyć bez zasiłku
  • korzystasz z pełnego ubezpieczenia zdrowotnego w takim kraju.

Ograny krajowe nie mogą wymagać, aby Twój dochód przekraczał próg, do którego przysługuje podstawowy zasiłek.

Możesz utracić prawo do pobytu w tym kraju, jeśli skończyłeś/-aś studia i nie możesz udowodnić, że podjąłeś/podjęłaś pracę lub że posiadasz wystarczające środki, aby się utrzymać.

Zgłoszenie pobytu i zarejestrowanie pobytu

W ciągu pierwszych trzech miesięcy Twojego pobytu w kraju przyjmującym nie musisz rejestrować swojego pobytu. Możesz to zrobić, ale nie jest to obowiązkowe.

Po trzech miesiącach władze kraju przyjmującego mogą od Ciebie wymagać rejestracji pobytu w miejscowym urzędzie. W ramach tej procedury będziesz musiał/a udowodnić, że przestrzegasz warunków pobytu dla studentów, i ubiegać się o wydanie Ci dokumentu potwierdzającego prawo pobytu.

Będą ci do tego potrzebne:

  • zaświadczenie o wpisaniu na listę studentów akredytowanej placówki edukacyjnej
  • dowód pełnego ubezpieczenia zdrowotnego
  • oświadczenie, że posiadasz środki wystarczające na utrzymanie i nie potrzebujesz występować o zasiłek – nie musisz podawać, skąd pochodzą te środki.

Nie musisz też przedkładać innych dokumentów.

Czy możesz zostać wezwany/-a do opuszczenia kraju lub wydalony/-a?

Możesz mieszkać w innym kraju UE, dopóki przestrzegasz warunków pobytu. Jeżeli je naruszysz, organy krajowe mogą wezwać Cię do opuszczenia kraju.

W wyjątkowych sytuacjach władze kraju, w którym przebywasz, mają prawo wydalić niektóre osoby ze względów polityki publicznej lub bezpieczeństwa publicznego, ale wyłącznie w przypadku, gdy potrafią wykazać, że osoby te stanowią poważne zagrożenie.

Decyzja o wydaleniu lub wezwanie do opuszczenia kraju muszą zostać przekazane adresatom na piśmie. Dokumenty takie muszą określać przyczyny oraz wskazywać sposób i termin odwołania się.

Pobyt stały

Jeżeli legalnie zamieszkiwałeś/-aś w innym kraju UE nieprzerwanie przez okres pięciu lat i przestrzegałeś/-aś warunków pobytu, automatycznie uzyskujesz prawo do pobytu stałego w tym kraju. To znaczy, że możesz przebywać tam, jak długo zechcesz.

Na ciągłość Twojego pobytu nie mają wpływu:

  • tymczasowe nieobecności (mniej niż sześć miesięcy rocznie)
  • dłuższe nieobecności w związku z obowiązkową służbą wojskową
  • jedna nieobecność przez okres 12 kolejnych miesięcy z ważnych względów, takich jak ciąża i poród, poważna choroba, praca, szkolenie zawodowe lub delegacja w innym kraju.

Możesz utracić prawo do pobytu stałego, jeśli spędzisz poza krajem ponad dwa kolejne lata. Jeśli postanowisz pójść na studia w innym kraju UE, w którym nie masz prawa pobytu, mogą obowiązywać specjalne zasady i warunki. Więcej informacji znajdziesz w unijnym portalu imigracyjnym.

Prawo UE

Potrzebujesz pomocy lub porady?

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy

Możesz również skorzystać z wyszukiwarka działu pomocy, aby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie.

Ostatnio sprawdzono: 29/10/2024
Udostępnij tę stronę
  翻译: