Europejska legitymacja zawodowa – EPC
Jeśli Twój zawód jest regulowany i musisz ubiegać się o uznanie swoich kwalifikacji zawodowych, możesz złożyć wniosek o uznanie kwalifikacji, korzystając z europejskiej legitymacji zawodowej. Europejska legitymacja zawodowa (ang. European Professional Card – EPC) to elektroniczna procedura, z której możesz skorzystać, aby Twój regulowany zawód został uznany w innym kraju UE.
Obecnie procedura wydawania europejskiej legitymacji zawodowej obejmuje tylko następujące zawody:
- pielęgniarz/pielęgniarka odpowiedzialny(-a) za opiekę ogólną
- farmaceuta
- fizjoterapeuta
- przewodnik górski
- pośrednik w handlu nieruchomościami.
Zalety europejskiej legitymacji zawodowej
Władze kraju pochodzenia pomogą Ci przygotować wniosek oraz sprawdzą, czy jest on prawidłowy i kompletny. Poświadczą one również autentyczność i ważność Twoich dokumentów.
W przypadku składania kolejnych wniosków nie będziesz musiał ponownie załączać dokumentów.
Jeżeli władze kraju przyjmującego, które odpowiadają za rozpatrzenie Twojego wniosku, nie podejmą ostatecznej decyzji w wyznaczonym terminie, Twoje kwalifikacje zawodowe zostaną automatyczne uznane i za pośrednictwem swojego konta online będziesz mógł wygenerować zaświadczenie o wydaniu europejskiej legitymacji zawodowej.
Uwaga
Jeżeli urzędy odmawiają wydania europejskiej legitymacji zawodowej w odpowiedzi na Twój wniosek, muszą to uzasadnić i poinformować Cię, w jaki sposób możesz odwołać się od tej decyzji.
Z procedury wydawania europejskiej legitymacji zawodowej można na razie korzystać jedynie w przypadku ograniczonej liczby zawodów.
Sprawdź, czy możesz złożyć wniosek o wydanie EPC
Wybierz sytuację
- Jestem pielęgniarzem/pielęgniarką odpowiedzialnym(-ą) za opiekę ogólną, farmaceutą, fizjoterapeutą, przewodnikiem górskim lub pośrednikiem w obrocie nieruchomościami.
- Pracuję w innym sektorze.
Czy uzyskałeś kwalifikacje zawodowe w jednym z krajów UE?
Wybierz sytuację
- Moje kwalifikacje zostały już uznane w UE i wykonywałem swój zawód przez co najmniej trzy lata w kraju UE, który uznał moje kwalifikacje.
- Moje kwalifikacje nie zostały jeszcze uznane w UE.
Nie możesz ubiegać się o wydanie europejskiej legitymacji zawodowej. Musisz skorzystać ze standardowej procedury.
Możesz ubiegać się o wydanie europejskiej legitymacji zawodowej niezależnie od tego, czy chcesz świadczyć usługi na stałe czy tymczasowo w kraju przyjmującym.
Procedura wydawania europejskiej legitymacji zawodowej jest prostsza, szybsza i bardziej przejrzysta od tradycyjnej procedury uznawania kwalifikacji. Możesz śledzić w internecie status swojego wniosku i ponownie wykorzystać przedłożone już dokumenty przy składaniu nowych wniosków w innych krajach.
Uwaga
Europejska legitymacja zawodowa nie jest legitymacją wydawaną w tradycyjnej drukowanej formie, lecz w postaci elektronicznej. Stanowi ona elektroniczny dowód na to, że pomyślnie przeszedłeś wszystkie kontrole administracyjne oraz że spełniłeś warunki w celu czasowego lub stałego świadczenia usług w danym kraju.
Jeżeli wniosek zostanie zatwierdzony, będziesz mógł wygenerować w formacie PDF zaświadczenie EPC, czyli zaświadczenie o wydaniu europejskiej legitymacji zawodowej. Będzie ono zawierać m.in. numer referencyjny, na podstawie którego Twój przyszły pracodawca może sprawdzić w internecie ważność Twojej europejskiej legitymacji zawodowej.
Jeżeli nie jesteś pewien, czy powinieneś ubiegać się o wydanie EPC do celów mobilności tymczasowej bądź do celów stałego prowadzenia działalności zawodowej, możesz zasięgnąć porady instrukcją użytkownika EPC.
Jeśli planujesz wykonywać swój zawód na stałe w innym kraju, możliwe, że przed rozpoczęciem działalności będziesz musiał się zarejestrować w organizacji zawodowej lub przejść dodatkowe kontrole. Dowiedz się w odpowiednim urzędzie krajowym, czy jest to wymagane w Twoim przypadku.
Procedura EPC nie jest obowiązkowa, więc możesz zdecydować, czy chcesz z niej skorzystać, czy też wolisz skorzystać ze standardowej (papierowej) procedury uznawania kwalifikacji zawodowych.
Nie możesz ubiegać się o wydanie europejskiej legitymacji zawodowej. Aby móc złożyć wniosek o wydanie EPC, najpierw musisz uzyskać uznanie swoich kwalifikacji w jednym kraju UE i pracować w nim przez co najmniej trzy lata.
O wydanie EPC można ubiegać się wyłącznie w przypadku następujących zawodów: pielęgniarka/pielęgniarz, farmaceuta, fizjoterapeuta, przewodnik górski lub pośrednik w obrocie nieruchomościami. Jeśli wykonujesz inny zawód, musisz skorzystać ze standardowej procedury składania wniosku.
Wniosek o wydanie EPC
Aby złożyć wniosek o wydanie EPC, musisz:
- utworzyć konto w systemie EU Login bg , jeśli jeszcze go nie posiadasz
- zalogować się przy użyciu swojego konta w systemie EU Login bg (systemu uwierzytelniania Komisji Europejskiej); po zalogowaniu się zostaniesz przekierowany do interfejsu EPC )
- uzupełnić swój profil EPC: podać dane osobowe i dane kontaktowe
- utworzyć wniosek
- załadować zeskanowane kopie odpowiednich dokumentów w formie elektronicznej (każdy dokument załączany do wniosku należy zeskanować i następnie załadować jako odrębny plik)
- wysłać do odpowiedniego urzędu w swoim kraju pochodzenia wszystkie wymagane dokumenty.
Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, zapoznaj się z instrukcją użytkownika EPC.
Uwaga
Po przedłożeniu pierwszego wniosku nie będziesz już mógł samodzielnie zaktualizować swoich danych osobowych (numer dowodu tożsamości lub paszportu, nazwisko albo obywatelstwo, które będą widoczne na zaświadczeniu). O dokonanie aktualizacji będziesz musiał zwrócić się do urzędu, który prowadzi Twoją dokumentację.
W przypadku każdego wniosku zarówno urząd w kraju pochodzenia, jak i w kraju przyjmującym mogą zażądać od Ciebie opłat za sprawdzenie Twojej dokumentacji. Jeżeli to uczynią, otrzymasz osobną fakturę z każdego urzędu.
Władze mogą zażądać od Ciebie przedstawienia uwierzytelnionych odpisów Twoich dokumentów, jeśli nie będą w stanie sprawdzić ich ważności.
EPC jest ważna:
- bezterminowo – w przypadku stałego prowadzenia działalności zawodowej
- 18 miesięcy – w przypadku czasowego świadczenia usług
- 12 miesięcy – w przypadku czasowego świadczenia usług, gdy Twój zawód dotyczy zdrowia lub bezpieczeństwa publicznego (np. fizjoterapeuta lub przewodnik górski).
Jeżeli władze kraju przyjmującego nie podejmą decyzji w terminach przewidzianych prawem, Twoje kwalifikacje zostaną uznane w sposób dorozumiany i za pośrednictwem swojego konta online możesz wygenerować zaświadczenie o wydaniu europejskiej legitymacji zawodowej.
Jeżeli władze odrzucą Twój wniosek, muszą to uzasadnić i poinformować Cię, jak możesz się odwołać.
Procedura i terminy
Jakie warunki obowiązują w Twoim przypadku?
Przeprowadzam się na stałe i chcę wykonywać swój zawód w kraju przyjmującym
Etapy procedury po złożeniu wniosku:
- W ciągu 1 tygodnia: urząd w kraju pochodzenia potwierdzi otrzymanie wniosku i poinformuje Cię o wszelkich brakujących dokumentach i pobieranych opłatach.
- Twój kraj pochodzenia ma najwyżej 1 miesiąc na sprawdzenie Twojego wniosku i przesłanie go do kraju przyjmującego.
- Jeśli jesteś farmaceutą lub pielęgniarzem i korzystasz z automatycznego uznania kwalifikacji, kraj przyjmujący podejmie ostateczną decyzję w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące (1 miesiąc + możliwość dwukrotnego przedłużenia o 2 tygodnie).
- Jeśli Twoje kwalifikacje zawodowe nie zostaną automatycznie uznane, kraj przyjmujący podejmie ostateczną decyzję w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące (2 miesiące + możliwość dwukrotnego przedłużenia o 2 tygodnie).
- Jeżeli władze kraju przyjmującego uznają, że Twoje wykształcenie, odbyte szkolenia i doświadczenie zawodowe nie spełniają standardów wymaganych w tym kraju, możesz zostać poproszony o przystąpienie do testu umiejętności lub odbycie stażu adaptacyjnego.
Chcę świadczyć usługi tymczasowo w kraju przyjmującym
Etapy procedury po złożeniu wniosku:
- W ciągu 1 tygodnia: urząd w kraju pochodzenia potwierdzi otrzymanie wniosku i poinformuje Cię o wszelkich brakujących dokumentach i pobieranych opłatach.
- Władze kraju przyjmującego sprawdzą Twoją dokumentację, jeśli Twój zawód mógłby mieć wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo publiczne. W takim przypadku nie nastąpi automatyczne uznanie kwalifikacji.
- Jeśli kraj przyjmujący nie musi przeprowadzać żadnych kontroli, urząd w kraju pochodzenia sprawdzi Twój wniosek i podejmie ostateczną decyzję w terminie nie dłuższym niż 3 tygodnie.
- Jeśli kraj przyjmujący musi przeprowadzić kontrole, urząd w kraju pochodzenia ma najwyżej 1 miesiąc na sprawdzenie Twojego wniosku i przesłanie go do kraju przyjmującego.
- Kraj przyjmujący podejmie ostateczną decyzję w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące (2 miesiące + możliwość dwukrotnego przedłużenia terminu o 2 tygodnie).
Jeżeli władze odrzucą Twój wniosek, muszą to uzasadnić i poinformować Cię, jak możesz się odwołać.
Jeżeli władze kraju przyjmującego uznają, że Twoje wykształcenie, odbyte szkolenia i doświadczenie zawodowe nie spełniają standardów wymaganych w tym kraju, możesz zostać poproszony o przystąpienie do testu umiejętności lub odbycie stażu adaptacyjnego.
Jeżeli władze kraju przyjmującego nie podejmą decyzji w terminach przewidzianych prawem, Twoje kwalifikacje zostaną uznane w sposób dorozumiany i za pośrednictwem swojego konta online możesz wygenerować zaświadczenie o wydaniu europejskiej legitymacji zawodowej.
Formalności związane z europejską legitymacją zawodową w Twoim kraju
Symulator
Uwaga
Wyniki mają charakter orientacyjny, wysokość opłat mogła ulec zmianie. Jeśli w symulatorze nie są dostępne niektóre opcje, oznacza to, że dany kraj nie dostarczył jeszcze odpowiednich informacji. Możesz jednak skorzystać z procedury wydawania EPC i złożyć wniosek, a odpowiednie organy poinformują Cię o wymaganych dokumentach i obecnie stosowanych opłatach.
Zwróć się do swoich pracodawców o sprawdzenie ważności swojej legitymacji
Pracodawcy, organizacje zawodowe lub inne zainteresowane strony mogą sprawdzić w internecie ważność Twojej legitymacji na podstawie jej numeru referencyjnego.
Będą im do tego potrzebne Twoje dane identyfikacyjne (numer dowodu osobistego lub paszportu), które podałeś przy składaniu wniosku.